Greenlee DDVM-40/K01 Double Vision® Dual Display Voltmeter/Phasing Set 5V-40kV, OH Kit 1
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
11
quantity
Product details
Category
General Information
Brand
Greenlee
Part Number
DDVM-40/K01
Product Type
Voltmeter
What's Included
Packaging
Retail
Country of Origin
United States
UPC
California Residents
Proposition 65 Warning
Return Policy
NCNR - Non-Cancellable / Non-Returnable
Physical Characteristics
Length
14" (36 cm)
Width
4 5/8" (11 cm)
Height
4" (10 cm)
Weight
7.12 kg
15.70 lb
Details
Features
Measures voltage and performs phasing operations from 5V to 40kV
Two large displays are synchronized with the same voltage reading shown
Versatile for overhead and underground applications
Capacitive Test Point and Peak Hold modes
Tests for leakage current in cable fault test mode with available accessory
Accuracy: Within 1% of reading +/- 3 counts
Voltage
5V - 40kV line-to-ground
Frequency
25 - 1000Hz AC/DC
Display Type
Two LED displays with 0.7" numeral height. Displays 3 digits
Temperature Range
-20°F to +120°F (-29°C to +49°C)